Oficiální stránky Pavla Floriána, mistra ČR v badmintonu, reprezentanta ČRZážitky z Denmark Open

Odense bylo již počtvrté v řadě pořadatelem jednoho z nejprestižnějších turnajů na světě a i když ne jako hráč, měl jsem možnost jej alespoň zčásti zhlédnout také...

Protože se na pořadatelství podílel Odense Badminton Klub, oddíl, kde od ledna trénuji a protože v Odense nyní bydlím, byl by skoro hřích se nejen na turnaj nepodívat, ale také s ním jako jeden z dobrovolníků nepomoci.

Protože jsem byl na turnaji ve Švýcarsku, nemohl jsem tak zápasy světové elity sledovat každý den, nicméně část semifinálového bloků a v neděli všech 5 finálových bloků jsem šanci viděl měl.
Vítězové turnaje Jung (vlevo) - LeeVcelku jedinečným zážitkem bylo semifinále čtyřhry mužů. Oba zápasy se hrály současně a povedlo se, že na dvou kurtech proti sobě hrály 4 elitní páry, každý ale z jiné země. Před sebou jsem tak jako divák měl jedinečné srovnání 4 různých badmintonových škol. Zatímco čínský pár, trojnásobní a úřadující mistři světa Cai Yun a Fu Haifeng disponovali neuvěřitelnou útočnou silou a jejich hra byla založená na neuvěřitelné rychlosti a schopnosti dostat soupeře pod obrovský tlak, nejlepší Evropané a vítězové All England Championships (badmintonový Wimbledon) Mathias Boe a Carsten Mogensen jim vzdorovali opravdu přesnou hrou na síti, slušnou defenzivou a skělým taktickým pojetím. Mám na mysli zejména čtení hry a doplňování se na kurtu při přebírání úderů. Na kurtu druhém druhém pak proti sobě stáli Korejci Lee Yond Dae a Jung Jae Sung, dle mého názoru dvojice s nejlepší obranou na světě (korejské páry jsou vždy v obraně vynikající a prosazují se z protiútoků, což ostatně zvládali i tentokrát), a Indonésané Markis Kido - Hendra Setiawan, úřadující olympijští vítězové. (Na kurtu se tak sešli díky Korejci Lee hned tři olympijští vítězové z Pekingu). Indonésané skvěle reprezentovali klasickou povahu své země, ze zúčastněných států jsou totiž, alespoň dle badmintonových zkušeností nejlenivější. A prostě když nemusí hrát naplno, tak nezapnou a nezapnou. Oba hráči se tak, kromě skvělého doplňování se při přebírání jednotlivých úderů, snažili hrát co nejekonomičtěji avšak zároveň co nejefektivněji. Na kurtu se v křivkách, rychlosti a přesnosti úderu snažili využít doslova každý milimetr, jen aby své soupeře přinutili k drobným chybám, nebo si vytvořili převahu, kterou neustále ve výměnách stupňovali do té doby, než získali kýžený bod. Turnaj nakonec vyhrál pár z Koreje nad dvojicí z Číny.

V neděli pak byl vyvrcholením turnaje zápas smíšené čtyřhry, kdy se ve finále představil domácí pár Joachim Fischer - Kristina Pedersen proti Číňanům Chen Xu - Jin Ma. Dánové hráli úžasně a poté, co zvládli koncovku první sady, byli již k nezastavení a potřetí v kariéře vyhráli tento turnaj. Ovace publika i oslavná gesta především Joachima Fischera byly - no prostě úžasným zážitkem.

Diváci však v hale čekali ještě na jeden zápas, který ale jejich očekávání z daleka nenaplnil. Tím zápasem nebylo nic jiného, než finále dvouhry mužů. V repríze Japan Open (posledního odehraného turnaje SuperSeries) se utkali světová jednička a "věčně druhý" úřadující vicemistr světa Malajec Lee Chong Wei, proti kterému nastoupil odhodlaný vítěz předchozích dvou turnajů SuperSeries Chen Long z Číny. Už málokdo se ale dozvěděl, že Lee Chong Wei byl údajně v sobotu večer hrát v kasinu společně s jinou hvězdou, Indonésanem Taufikem Hidayatem. A protože Taufik je dobře známý tím, že si rád "zapaří", nemohlo tomu být jinak ani tentokrát. A skutečně, tolik očekávaný výkon Lee Chong Weie nebyl tak dobrý, jak se očekávalo, ale spíše naopak. Pro publikum, které bylo i přesto na jeho straně to bylo veliké zklamání. Velmi dobře hrající Číňan se tak chopil příležitosti a jako jeden z mála hráčů vyhrál třetí turnaj SuperSeries potřetí v řadě.
Ještě než ale došlo na velmi spontánní projevy radosti Chen Longa, kterému nejprve chvíli jakoby trvalo si uvědomit, co vlastně dokázal, přišla v zápase taková vtipnější chvíle. Přinejmenším pro dánské publikum.

Chen Long, vítěz turnaje dvouhry mužů...Jak jsem již psal, Lee Chong Wei byl tedy v sobotu s Taufikem údajně v kasinu. Ve finále hrál špatně, na své poměry hodně špatně. I přesto mu publikum neustále fandilo a zejména ze severní tribuny se ozývalo mnohohlasé "Let´s go, Malaysia, Let´s go" (pojďme, Malajsie, pojďme) a pouze z druhé strany jeden chlapec z našeho oddílu nepřeslechnutelně unisono držel palce svém favoritovi "Let´s go, Chen Long, Let´s go".
Je známo, že Skandinávci si dělají ze sebe velmi rádi navzájem legraci, a přestože nevím proč, většinou se nějakým způsobem Norové, Dánové a s nimi i Finové vždy ve vtipech spojí proti Švédům. A tak v momentě kdy hrál Lee opravdu "nejhůř" to už jeden z fanoušků prostě nevydržel a zakřičel do ticha: "Lee Chong Wei, go back to Sweden!" (Lee Chong Wei, vrať se zpátky do Švédska).
Určitě si dokážete představit, že publikum v ten moment smíchu neubránilo :-)

A druhý moment, trochu kuriozní. Při sledování finále dvouhry jsem seděl na tribuně a v tom se k někomu přede mnou přihrnou dva malí kluci a chtějí od něj podpis. Podívám se a ten, kdo přede mnou seděl nebyl nikdo jiný, než Lin Dan, ten, kterému se přezdívá The One. Prostě trojnásobný a úřadující mistr světa, olympijský vítěz a asi nejlepší hráč současnosti.
Já jsem 10 minut seděl hned za ním a nevšiml jsem si ho... :-)

Tak takhle jsem viděl Yonex Denmark Open 2011 já. A mám jedno nové přání, cíl. Bylo hezké mít možnost pomáhat na turnaji jako dobrovolník, nicméně jako hráč by to bylo určitě o mnoho zábavnější...

STRÁNKY YDO 2011
VÝSLEDKY TURNAJE

Z Odense zdraví,

Pavel Florián

24. 10. 2011

Vložit komentář

Jacob27. 10. 2011
I think you're totally right about everything here! Looking forward to your next win... ;o)
teta Jarka27. 10. 2011
Ahoj Pavle, zajimavy clanek. Drzim palce, at se ti dari.
Táta26. 10. 2011
Hezka se to čte, je to dobře napsané.
Radek Votava25. 10. 2011
Zase jsem si po nějaké době rád přečetl pěkný článek. Drž se Pavle.
Honza Štika25. 10. 2011
Ať se daří aspoň stejně dobře Tvému badmintonu jako novinařině...zdravím Pavle

Vložit komentář

Jméno, nick:
Kontrolní kód
Komentář, vzkaz

Hlavní partneři:
Partneři:Partneři:
Design stránek:

Zvláštní poděkování za podporu: