Oficiální stránky Pavla Floriána, mistra ČR v badmintonu, reprezentanta ČR

Výborný výkon na Irish Open

Třísetovým soubojem s bývalým hráčem světové top 15 Dánem Perssonem jsem završil své účinkování na mezinárodních turnajích v tomto roce...

Start na letošním challengeru v Irsku by šlo z mého pohledu charakterizovat vcelku jednoduše. Silně obsazený turnaj, velice kvalitní soupeř Dán Joachim Persson nasazený jako č. 3. a tedy i papírový předpoklad, že zápas bude jednostrannou záležitostí. Realita byla ovšem jiná. Na zápas jsem se velmi dobře rozcvičil a, ostatně jako vždy, připravil i po taktické stránce. Díky tomu se mi povedlo využít úvodního zaváhání mého protivníka, který mě nepochybně trochu podcenil, a díky trpělivé hře a zisku celé řady dlouhých výměn jsem vyhrál i celý první set. Soupeř byl neklidný i v průběhu druhého setu a až do stavu 14:12 jsem to byl já, kdo si neustále udržoval malý náskok. Persson tak zůstával i pod určitým psychickým tlakem a já měl vše ve svých rukou. I přesto že se tempo hry stále zvyšovalo, na jakýkoliv bodový zisk jsem dokázal odpvědět ziskem bodů i já. Smeč do autu z jasné pozice za výše uvedeného stavu znamenala první komplikaci. Přece jen otáčet stav 13:14 nebo 12:15 je pro soupeře podstatný rozdíl. I přesto jsem dál držel tempo hry. Za stavu 17:17 zahrál můj soupeř aut (jak mi při cestě zpět na hotel sám potvrdil), bohužel čárová rozhodčí tento míč rozhodla jako dobrý a místo bodového vedení jsem v této rozhodující fázi setu prohrával. V ten okamžik už Persson, hráč se zkušenostmi ze zápasů ve světové špičky, věděl, co musí udělat pro to, aby průběh setu i zápasu otočil. Dva body v důležitých okamžicích druhého setu, které jsem nezískal, byly tím, co v konečném důsledku asi nejvíce rozhodlo o tom, že senzace se nekoná. Po zápase mi tedy zbylo jen plno emocí, které se projevily i v bezprostředním rozboru zápasu s Radkem Votavou, mým trenérem. Nakonec jsme se ale oba dva, nejen trenér, ale pak už i já dokázali na zápas a jeho průběh podívat pozitivně - a pozitiv se dalo najít mnoho: odehrál jsem výborný zápas, soupeře jsem donutil předvést to nejlepší z jeho umění; ve své hře jsem byl velmi trpělivý a papírového favorita jsem zaskočil; nesehrál jsem pouze nadějný set, jako v některých předchozích zápasech (s Indem Bhatem na challengeru v Bulharsku či s Thajcem Avihingsanonem na německém Grand Prix Gold), ale jeden set jsem vyhrál a až do poslední chvíle jsem se pral o vítězství; jako velmi pozitivní pak Radek hodnotil fakt, že i přes nelehké losydokáži se svými soupeři sehrávat moc dobré zápasy a častěji umím vyhrát koncovky, než tomu bylo například vloni. Já mám teď jediný cíl. Abych tento zápas i celý dobře odehraný podzim naplno využil v příštím období. Počínaje dneškem začínáme s přípravou na druhou, jarní část sezóny a v lednu a únoru mě bude čekat pár důležitých turnajů, včetně třeba mistrovství republiky. Teď udělám všechno proto, abych zkušenosti, radosti i zklamání z uplynulých několika měsíců a veškerou přípravu přetavil ve své další zlepšení a dosažení těch nejvyšších cílů. Kdo ví, že se blíží mistrovství ČR a ve hře jsou dvě mistrovství Evropy (družstev a jednotlivců i srpnové mistrovství světa v Dánsku), ten už určitě ví, o kterých cílech mluvím.

V Irsku jsem nehrál jen dvouhru, ale opět také čtyřhru s Ondrou Kopřivou. Náš výkon stále nebyl úplně optimální a i přes mnohem lepší a jaksi spolehlivější herní projev než v Praze na memoriálu Holobradého před dvěma týdny jsme spíš zaostali za očekáváním. S Rusy Yartsevem a Kargajevem jsme hráli vyrovnaně. Tři nevyužité setboly za stavu 20:17 pro nás! v prvním setu ale mrzí. Stejně jako zkažené příjmy a podání v setu druhém. Právě podání a příjem byly našimi zbraněmi v zápase, díky kterým jsme bodovali a podstatnou část první sady si udržovali náskok. Kvalitu těchto úvodních úderů výměn ještě ve spojení s druhým a třetím míčem hry jsme ale neudrželi celý zápas a i proto jsme prohráli. To jsou ostatně věci, na kterých teď hodláme zapracovat, abychom se vrátili do své obvyklé herní pohody.