Oficiální stránky Pavla Floriána, mistra ČR v badmintonu, reprezentanta ČR

Pěkný výsledek v Bulharsku

Jedním vyhraným zápasem ve čtyřhře a dobrým výkonem ve dvouhře na Bulgaria International Challenge jsem završil povedenou úvodní polovinu podzimní části sezóny...

Tato soutěž byla z oněch pěti mezinárodních, na kterých jsem od konce srpna startoval, zatím nejsilněji obsazená. Tomu odpovídal i můj los ve dvouhře, který mi za soupeře určil Arvinda Bhata z Indie. Hráče, který ve své

nejlepší formě před několika málo lety patřil do širší světové špičky. Přestože tahle doba minula, je Bhat stále skvělým badmintonistou. Proti nasazené čtyřce jsem se do zápasu pustil se vší vervou a s taktikou založenou na aktivní hře v drajvech nedávaje soupeři mnoho příležitostí k tomu, aby mě mohl přehrávat precizní hrou na síti a strmými křivkami svých útoků.
Jak se ukázalo, byla to taktika účinná. S Arvindem jsem totiž dokázal držet krok po celý set. Většinou jsem sice dotahoval jeho jedno až dvoubodový náskok, každopádně za stavu 19:19 jsem to byl já, kdo při svém podání usiloval o zisk prvního setbolu. Koncovky jsou nejdůležitější části průběhu setů i zápasů a může to již znít jako ohraná písnička, ale jejich rozbor je velmi důležitý a hlavně je důležité se z jejich průběhů poučit.
Většinou mívám trable s přemotivovaností a stává se mi, že chci set rozhodnout za každou cenu. Tentokrát to bylo trochu jiné. Ke svému soupeři a kamarádovi, ke kterému od svých nějakých 18 let, kdy jsme se poprvé setkali, vzhlížím, jsem choval příliš velký respekt, nebo možná jsem prostě nedokázal přesvědčit sám sebe, že na takového soupeře doopravdy mám. Podtrženo sečteno, rozklepal jsem se a podání zkazil. I přes tento okamžik, kdy jsem výhodu mohl strhnout na svoji stranu a nepovedlo se mi to, jsem si nakonec jeden setbol za stavu 23:22 pro mě vypracoval. Následující výměny si vůbec nedokážu vybavit. To mi dost vadí, měl bych vědět, co se v konci setu děje. Jediné co ale vím je, že jsem prohrál 23:25.
Druhý set jsem začal lépe. Dostal jsem se do mírného vedení, které jsem si i po přestávce udržoval až do stavu 14:11. V té době už samozřejmě Bhat věděl, na čem je moje taktika postavená a mohl dobře předvídat, co udělám. V ten okamžik jsem měl udělat jediné, změnit na chvíli tempo hry, přidat jednu nebo dvě jiné rozehrávky a ve vhodný okamžik se ke své hře vrátit. Bohužel, udělal jsem to příliš pozdě v době, kdy už tempo diktoval můj soupeř. Během několika málo okamžiků se vedení přehouplo na jeho stranu a tuhle šanci si již nenechal vzít. Já ztratil rytmus a když jsem se chtěl vrátit ke své původní taktice, už to nešlo, Ind byl všude o krok dřív. Prohrál jsem 16:21 (koncovku tedy 2:10) a zbyla mi jen hořkosladká chuť porážky. Hrál jsem totiž slušně, v určitých fázích dokonce velmi dobře, ale na vítězství to bylo málo.
Náladu jsem si tak spravil v deblu. S Ondrou Kopřivou jsme totiž v prvním kole ve třech setech porazili nejlepší juniorskou dvojici z Turecka Zorlu - Bay. Ve většině zápasu jsme měli mírnou převahu, přesto se ale výhra nerodila lehce. Pokud jsme se vyvarovali vlastních chyb a v přiměřeném tempu rozehrávali kolem sítě, měli jsme v podstatě vždy navrch. Protože jsme ale ne vždy byli bezchybní, došlo nakonec na dramatickou třísetovou bitvu, kterou jsme vyhráli 22:20, 19:21 a 21:16. Třetí set byl naší nejlepší částí hry, lépe jsme podávali a celkově se dokázali semknout. Vítězství je pro nás cenné i proto, že jsme jej vybojovali bez našeho trenéra Radka Votavy v zádech, který s mými mladšími spoluhráči odcestoval na celostátní Grand Prix A starších žáků v Benátkách n/Jiz.
Ve druhém kole jsme sice již prohráli se skotským párem Campell - McHugh, když po prvním vyrovnaném setu jsme sehráli set druhý, na který bychom asi nejraději zapomněli (zápas skončil 17:21, 6:21). I tak jsme za výsledek i předvedenou hru na tomto turnaji moc rádi.
Pro mě i pro nás dva je velice důležitá jedna věc, kterou na dálku Radek konstatoval, a sice fakt, že výkony na všech turnajích, které jsme já ve dvouhře i oba s Ondrou ve čtyřhře podali byly stabilní a bez výkyvů. To je velice dobrý důležitý odrazový můstek pro další část sezóny, ve které můžeme v podstatě jen získat.

Nyní nás čekají tři týdny věnované především tréninku a také úvodnímu kolu 1. ligy (já za SKB ČK) a Extraligy (Ondra za Sokol Dobrušku). První soutěží po tomto tréninkovém bloku pro nás bude Bitburger Open Grand Prix Gold v Německu na přelomu října a listopadu.

VÝSLEDKY TURNAJE

Turnaje se zúčastnila také Lucka Černá, která postoupila do 2. kola. O její cestě turnajem si můžete přečíst na jejích STRÁNKÁCH