Oficiální stránky Pavla Floriána, mistra ČR v badmintonu, reprezentanta ČR9. místo týmu a cenná zkušenost na mistrovství Evropy

ME družstev mužů a žen v Basileji pro mne bylo velkým zážitkem...

Thomas Cup pro muže a Uber Cup pro ženy byly dvě tradiční trofeje, o něž se na ME družstev mužů a družstev žen hrálo. Byť myšlenky o jejich zisku byly (a stále jsou) pro nás Čechy spíše nedosažitelným snem, zanechali jsme ve Švýcarsku výraznou stopu. Jak družstvo mužů ve složení Petr Koukal, Jan Fröhlich, Jakub Bitman, Ondřej Kopřiva a já, tak i družstvo žen ve složení Kristína Gavnholt, Lucie Černá, Zuzana Pavelková, Kateřina Tomalová a Hana Milisová obsadilo ve své základní skupině druhé místo. Celkově jsme tak skončili dvakrát na děleném 9.-12. místě, což je v rámci pořadí zemí v Evropě, myslím si, velmi sympatické. U děvčat chybělo opravdu málo, vlastně jen jeden jediný vyhraný set k tomu, aby vybojovala histrorický postup mezi 8 nejlepších evropských družstev. Oba naše týmy měly ovšem za soupeře ve skupině týmy z Dánska, největší favority a pozdější vítěze celého turnaje. Výsledkový debakl proti tomuto soupeři byl pak jedním z hlavních důvodů, proč naše celkové skóre nebylo lepší a nestačilo alespoň děvčatům na postup do čtvrtfinále jako jednomu ze dvou nejlepších týmů na druhých místech základních skupin.  

VÝSLEDKY ZÁKLADNÍCH SKUPIN

Česká reprezentace na Thomas & Uber Cupu 2014 ve švýcarské Basileji...

Foto: zleva Jakub Bitman, Kristina Gavnholt, Petr Koukal, Lucie Černá, já, Zuzana Pavelková, Ondřej Kopřiva, Kateřina Tomalová, Jan Fröhlich, Hana Milisová, kouč Tomasz Mendrek.

Prohra 0:5 s Dánskem, vydřené ale zasloužené vítězství 3:2 nad Irskem (v utkání jsem nebodoval) i jasná výhra 5:0 nad Slováky jsou podle mě tím, na co jsme reálně měli. Dělené 9.-12. místo pak považuji za velice pěkný výsledek. Pro mě osobně byl ale velice důležitý jeden okamžik. V utkání proti Slovensku jsem dostal poprvé v životě šanci nastoupit za reprezentační družstvo (v kategorii dospělých) i ve dvouhře. Z různých důvodů a především kvůli mým dvěma zraněním se mi tahle možnost, po které jsem vždy toužil, vyhýbala. Singl na mistrovství ČR mi navíc vůbec nevyšel, také v tréninku jsme se více zaměřovali na debla, a tak s tím, že vedle čtyřhry dostanu na ME šanci bojovat za národní tým i ve dvouhře, jsem vůbec nepočítal. Když se mě na večerní týmové schůzce před závěrečným utkáním se Slováky reprezentační kouč Tomasz Mendrek zeptal, jestli chci dvouhru hrát, byl jsem opravdu překvapený, a samozřejmě jsem souhlasil. Přes veškeré nepříznivé okamžiky období před mistrovstvím ČR a po něm jsem věděl, že mám šanci splnit si jeden sen. Před utkáním samotným i oběma zápasy jsem byl dost nervózní, a přestože jsme hráli "jen" proti Slovensku, dostat se do pohody nebylo vůbec jednoduché.

Dvouhru proti Vachálkovi i čtyřhru s Ondrou Kopřivou proti páru Hliničan - Vicen jsem nakonec ve 3 setech vyhrál. K tomu mi pomohla nejen podpora od našich kluků a holek z tribuny, ale hodně i přítomnost mého trenéra Radka Votavy za kurtem. Ten přijel do Basileje jako kouč výpravy U15 na souběžně hrané ME jednotlivců této kategorie a Tomasz Mendrek byl tak laskav, že souhlasil s návrhem, aby si na židli za kurt sedli s Radkem oba dva. Se svým trenérem Radkem a jeho radami v zádech doplněnými Tomaszovým povzbuzováním se mi hrálo moc dobře a myslím si, že v daný okamžik to bylo pro mne bylo i to nejlepší možné řešení, jak se v obou zápasech dopracovat k výhrám. 

VÝSLEDKY UTKÁNÍ SE SLOVENSKEM

Radek Votava, Lucka Černá, Martina Benešová a já...

Foto: zprava trenér Radek Votava, Lucka Černá, Martina Benešová a já. Na ME se sešla hned čtveřice zástupců českokrumlovského badmintonu, Radek jako trenér, Martina jako nadšená fanynka a Lucka a já jako hráči.

Hrál jsem již i s kvalitnějšími soupeři, než v utkání se Slovenskem. Díky roli papírového favorita a nutnosti bezpodmínečně vyhrát byla celá situace paradoxně o to těžší, možná jedna z nejtěžších v kariéře. Já jsem ji ale zvládnul, pro tým jsem pomohl vybojovat dva body a jsem na to hrdý. Stejně tak jsem rád, že u toho všeho byl i Radek, protože tyhle dvě výhry v tomto konkrétním okamžiku představují velkou satisfakci za naši společnou práci. 

Na závěr chci poděkovat klukům i holkám z týmu za skvělý týden, stejně tak oběma trenérům a všem, kteří nám drželi palce. Na tohle ME budu vzpomínat velmi dlouho. 

Pavel Florián

 

Související odkazy:

stránky LUCIE ČERNÉ

stránky SK BADMINTON ČESKÝ KRUMLOV

17. 2. 2014

Vložit komentář

Jméno, nick:
Kontrolní kód
Komentář, vzkaz

Hlavní partneři:
Partneři:Partneři:
Design stránek:

Zvláštní poděkování za podporu: