Oficiální stránky Pavla Floriána, mistra ČR v badmintonu, reprezentanta ČR3.kolo na Grand Prix v Moskvě

Do Ruska na svůj předposlední turnaj roku 2008 jsem odlétal jako nasazená šestka, ovšem bylo jasné, že prosadit se v konkurenci hráčů z východní Evropy nebude vůbec lehké.

Toto očekávání se naplnilo hned v prvním kole, kde jsem nastoupil proti Rusovi Šumilkinovi. Ač specialista na párové disciplíny, tento hráč mě hodně potrápil. S trenérem Radkem Votavou jsme se na turnaj pečlivě připravovali a úspěšné vystoupení o víkendu v 2. německé bundeslize dalo zapomenout na nepodařený výkon z nedávného mezinárodního mistrovství Maďarska. Věřil jsem, že výkon i pocit ze hry budou teď mnohem lepší.

Ale ani tentokrát se mi nedařilo najít ten správný rytmus pro hru a cit pro míček. Pro výkon v badmintonu jsou tyto dva prvky ale zásadní a na celkovém dojmu ze zápasu se tento „nedostatek“ hodně podepsal. Kvůli zbytečným chybám a také nervozitě jsem prohrál první set s poměrně zvláštně hrajícím soupeřem 19:21 a ve druhé sadě jsem byl dokonce už jen dva míčky od vyřazení. Nepříznivý stav 17:19 se mi ale čtyřmi body v řadě povedlo otočit a šlo se do třetího setu. V něm se Šumilkin ujal vedení a po změně stran v polovině sady vedl již 12:8, znovu jsem se ale zkoncentroval a ve zbývající části zápasu jsem nechal Rusovi už jen 4 body. Z vydřené výhry jsem měl velikou radost, zápas trval téměř hodinu. 
 
Druhé kolo přišlo na řadu až druhý hrací den. V něm jsem si poměrně lehce poradil s dalším Rusem Anatolijem Petělinem, kterého jsem porazil 21:19 a 21:9, a mohl jsem se radovat z postupu do osmifinále.
 
V něm jsem nastoupil proti Bulharu Makarskému, hráči, kterého bych určitě mohl porážet. Soupeř ale v Moskvě zahrál svůj nejlepší turnaj sezóny, předvedl velmi dobrý výkon, na který jsem tentokrát nestačil. Slibné vedení 11:7 v polovině prvního setu jsem nezvládl udržet, naopak soupeř díky drobné změně taktiky dokázal eliminovat můj obvykle účinný útok a průběh zápasu rychle otočil a postupně vyhrál 21:18 a 21:12.
 
I tak ale mohu být s výsledkem spokojený, díky vysokému bodovému hodnocení turnaje a dvěma vybojovaným vítězstvím se mi připíše dalších 1000 bodů do světového žebříčku. To znamená posun k 90. místu v hodnocení dvouhry mužů. Za dva a půl měsíce podzimních turnajů je to posun o téměř 20 míst.
 
VÝSLEDKY RUSSIAN GRAND PRIX
FOTOGALERIE Z TURNAJE
 
Se svým trenérem Radkem Votavou jsme naplánovali na období od září do prosince 2008 velice pestrý program. Jeho cílem bylo a je po dvouměsíční letní přípravě co nejvýše zvednout žebříčkové postavení a využít co nejlépe poolympijského období vhodného ke sbírání bodů, a pak se zaměřit na další intenzivní trénink.
 
Vše se zatím daří, na sedmi turnajích jsem uhrál čtyři velice slibné výsledky a vždy jsem sehrál kvalitní zápasy se zkušenějšími soupeři. Hodně zápasů jsem prohrál ve třech setech. Zkušenosti z těchto soubojů se mi v budoucnu určitě hodí a doufám, že se mi je povede zužitkovat už brzy.
 
Podzimní část sezóny byla nabytá opravdu dost. Když jsem nehrál žebříčkový turnaj, mířil jsem do Rosenheimu na utkání 2. německé bundesligy. K tomu jsem pomáhal klubu s přípravou a organizací turnaje Šesti zemí a od začátku září jsem měl volný sotva jeden víkend. Ale vynaložená energie rozhodně stála za to. Program, který pro mě můj trenér Radek Votava připravil nese své ovoce. Bez něj bych to takhle nezvládal. Přišly dobré výsledky, na většině turnajů jsem hrál dobře, navíc jsem měl příležitost zahrát si s velmi kvalitními soupeři, usmálo se na mě štěstí i v několika dobrých losech a co je důležité, když se naskytla šance na bodový zisk, dokázal jsem ji využít a poprvé v životě jsem se ve světovém žebříčku ve dvouhře propracoval do první stovky. Věřím, že se nám na začatou práci podaří po Vánocích alespoň stejně dobře navázat. Teď je období, kdy potřebuji hrát mnoho turnajů, ale zároveň musím i hodně trénovat, abych v silné a početné konkurenci mohl obstát. Na nadcházející týdny a měsíce se již těším a sám jsem zvědavý na to, jak to půjde.  
 
V týdnu mě nyní čeká odpočinek a na jeho konci pak 8. kolo 2. bundesligy. Pak se až do 30. prosince se budu na jarní část sezóny připravovat v indických městech Bangalore a Chandigarh, kam příští úterý vyrážím. Nejprve poletím na jih do Padukone Academy v Bangalore, pak se, aspoň doufám, v Lucknow zúčastním mezinárodního mistrovství Indie a koncem prosince se připojím v Chandigarhu k juniorské výpravě SKB Český Krumlov. 5 našich žáků tam pod vedením mého trenéra R.Votavy bude od 1. do 30. prosince také trénovat. Jejich i mým hostitelem tam bude pan Surinder Mahajan, reprezentační trenér Indie.

Pavel Florián

8. 11. 2008

Vložit komentář

Jméno, nick:
Kontrolní kód
Komentář, vzkaz

Hlavní partneři:
Partneři:Partneři:
Design stránek:

Zvláštní poděkování za podporu: